
Krótki poradnik samodzielnej renowacji
Drewniane deski na tarasie mogą wyglądać dobrze przez długie lata, jednak wymagają one skutecznej i systematycznej konserwacji.
Olejowanie jest jednym z popularniejszych sposobów zabezpieczenia drewna.
Nie bez powodu, olej wnika głęboko w strukturę drewna, chroniąc je przed promieniowaniem UV, działaniem wilgoci, a nawet rozwojem grzybów.
Gdy deski są świeżo położone i są tzw. surowe (niezakonserwowane żadnym produktem), najlepiej pokryć je warstwą ochronną od razu.
Olejowanie tarasu najlepiej przeprowadzić w ciepły dzień. Preferowane jest, aby temperatura wynosiła co najmniej 100C, choć dla niektórych produktów wystarczy nawet 50C, jednak zaleca się poczekać na korzystniejsze warunki. Należy również pamiętać, że temperatura nie powinna przekraczać 250C, zatem upały także nie są odpowiednie.
Prace dobrze wykonywać w bezdeszczową pogodę, drewno musi być suche. Dla uzyskania idealnego wykończenia warto unikać większych wiatrów, które mogą przenosić kurz i paprochy na naszą mokrą od oleju deskę.
Ponowne olejowanie najlepiej wykonać, gdy nasz taras będzie tego potrzebował, czyli gdy będzie wyglądał na „wytarty z oleju”, będzie zszarzały lub kolor będzie nierównomierny.
Niesposobnością jest określenie konkretnego okresu po jakim konieczna jest renowacja. Na zużycie drewna wpływa wiele czynników, takich jak stopień eksploatowania, czy jest wystawione na bezpośrednie działania deszczu czy słońca. Dużo zależy również od jakości i rodzaju oleju jakiego użyto poprzednio.
Przeważnie wykonuje się olejowanie pielęgnacyjne raz w roku, wiosną bądź też dodatkowo również jesienią, aby poprawić ochronę drewna przed okresem zimowym.
Bez względu na to, kiedy i jak często zdecydujesz się na olejowanie, konieczne jest wykonanie tego w odpowiednich warunkach atmosferycznych.
Podczas wyboru oleju musisz przede wszystkim kierować się rodzajem drewna, tego, gdzie to drewno będzie się znajdować i w jaki sposób będzie eksploatowane. Na rynku znajduje się bowiem cały wachlarz produktów przeznaczonych do różnych celów. Wynika to z różnic w budowie różnych gatunków drzew, jak i w potrzebach konkretnych konsumentów. Zatem niezwykle ważne jest, aby wybrać produkt spełniający nasze indywidualne wymagania.
W naszym przypadku jest to wybór oleju na taras. Zatem przede wszystkim musi on być przeznaczony do powierzchni zewnętrznych – zapewniać ochronę przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Powłoka powinna być odporna na długotrwałe oddziaływanie wilgoci i promieniowanie UV. Warto zwrócić uwagę również na ochronę przed ścieralnością, gdyż powierzchnia tarasowa należy do wysoce użytkowanych.
Deski z drewna egzotycznego cechują się dużo większą twardością i wytrzymałością, dzięki wysokiej zawartości żywic. Natomiast gatunki Polskie czy europejskie są dużo bardziej miękkie przez co potrzebują mocniejszego zabezpieczenia, za to ich dostępność jest większa, a cena niższa.
Dzieląc oleje ze względu na ich skład , możemy wyróżnić oleje naturalne i syntetyczne. Te pierwsze są bardziej przyjazne dla środowiska, zwykle są pozbawione substancji szkodliwych. Przez co zapewniają trochę niższy stopień ochrony i wymagają częstszego odnawiana. Jednak wysychają dużo szybciej.
Oleje syntetyczne zapewniają lepszą ochronę i trwałość, ale cechują się szkodliwością dla środowiska.
Zwłaszcza dla powierzchni zewnętrznych, niezadaszonych zalecamy zastosowanie tych drugich.
Opcjonalnie (w przypadku usuwania starej warstwy)
1.Przygotowanie.
Jeśli po raz pierwszy nakładamy olej do drewna na nasz nowy taras pierwszym krokiem będzie szlifowanie, pozwoli to na usunięcie wszystkich niepożądanych nierówności i zarysowań, w szczególności, jeżeli zamierzasz zastosować preparat koloryzujący, gdyż podkreśli on każdą niedoskonałość.
Jeżeli zaś mamy do czynienia z już w przeszłości zabezpieczanym drewnem, musimy przystąpić do jego dokładnego wyczyszczenia.
2. Opcjonalnie – Umycie/ wyczyszczenie tarasu.
Zacznij od dokładnego usunięcia kurzu i brudu, możesz do tego użyć specjalnych środków, jeśli twój taras tego wymaga usuń starą powłokę. Po zakończeniu odczekaj odpowiedni czas, aby mieć pewność, że deski są w pełni wyschnięte.
Dokładny proces opisaliśmy w tym artykule:
3. Impregnacja drewna.
Krok ten jest głównie przeznaczony dla osób, które posiadają taras z drewna rodzimego, np. sosny czy modrzewiu. Przed olejowaniem dobrze dodatkowo zabezpieczyć go impregnatem. Zapewni nam to większą ochronę oraz oszczędność, zaimpregnowane drewno wchłonie mniej oleju.
4. Olejowanie.
Przygotowane odpowiednio deski możemy pokryć olejem.
Rozprowadzamy go równomiernie pędzlem wzdłuż słojów, możemy także użyć do tego gąbki lub szmatki. Jest to prosty proces, lecz pracochłonny. Nie zaleca się chodzić po powierzchniach świeżo olejowanych, dlatego istotne jest nakładanie od najmniej dostępnej krawędzi i stopniowe przesuwanie się do kolejnej.
Warstwa oleju nie powinna być zbyt gruba, ponieważ może to powodować odbarwienia.
5. Wycieranie tarasu.
Po określonym przez producenta czasie należy zebrać nadmiar oleju kawałkiem tkaniny, wycierając powierzchnię do sucha. W zależności od użytego produktu konieczne może być nałożenie kolejnej warstwy.
6. Schnięcie oleju.
Należy odczekać około 48h zanim zaczniesz użytkować taras. Olejowane deski muszą dokładnie wyschnąć, aby nie powstały odbarwienia. Czas schnięcia uzależniony jest częściowo od pogody, jeżeli warunki są niekorzystne, może to wydłużyć cały proces. W międzyczasie nie powinno się przykrywać w żaden sposób powierzchni, nie ustawiać mebli ani żadnych innych przedmiotów. Unikaj również chodzenia po tarasie.