
Krótki poradnik samodzielnej renowacji
Drewno jest idealnym materiałem do wykorzystania podczas budowy wielu konstrukcji.
Co zrobić, gdy straci ono swój blask?
Odświeżanie i odszarzanie tarasu może wydawać się zadaniem trudnym, zwłaszcza po długim okresie zaniedbania. Dlatego zaleca się gruntowne czyszczenie raz w roku. Jeżeli jednak przeoczyłeś kilka terminów, nie przejmuj się, nic straconego, nadal możesz się cieszyć piękną drewnianą podłogą!
Ale zacznijmy od początku, dlaczego drewno szarzeje?
Patyna pokrywa drewno bez względu na jego gatunek. Jest to naturalny proces i występuje on głównie z powodu ligniny, która stanowi ok. 20% struktury drewna. Dzięki niej utrzymuje ono swoją sztywność oraz jest wytrzymałe na ściskanie. Pod wpływem działania promieni UV lignina ciemnieje, dodajmy do tego proces utleniania i w efekcie otrzymujemy zszarzałe drewno. Niestety jest to działanie nieuniknione. W zależności od gatunku drzewa oraz warunków atmosferycznych, jakie na nie wpływają może zając to od kilku do kilkunastu miesięcy.
Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnacja naszego tarasu.
Bez względu czy mamy do czynienia z powierzchnią w dobrym stanie czy wymagającą trochę więcej miłości, musimy zacząć od dokładnej inspekcji.
Sprawdź wszystkie metalowe elementy – śruby czy łączniki. W razie potrzeby dokręć je lub wymień.
Zwróć uwagę na deski, które się łuszczą, rozpadają po zamoczeniu, są odbarwione lub gąbczaste. Może to wskazywać na zgniliznę, w takim wypadku będą one wymagały wymiany.
Jeśli nie masz pewności możesz użyć śrubokręt, opukując poszczególne elementy, gdy końcówka wbija się w drewno, oznacza to, że gniją i należy je usunąć.
Kolejnym krokiem będzie gruntowne mycie. Zaczynamy od dokładnego zamiecenia lub odkurzenia powierzchni. Jeżeli taras był odpowiednio konserwowany, wystarczy samo odświeżenie, używając środki chemiczne do drewna i wodę. Miejsca, gdzie występują większe plamy i zabrudzenia będą wymagały większej uwagi.
W zależności od stanu naszego tarasu proces ten może wymagać różnych nakładów pracy. Na szczęście na rynku znajduje się dużo różnych produktów, które mogą nam tę pracę ułatwić.
* Stosując jakiekolwiek preparaty dokładnie zapoznaj się z instrukcją i zachowaj odpowiednie środki ostrożności. Warto również przeprowadzić próbę w mniej widocznym miejscu, żeby zobaczyć jaki efekt uzyskamy korzystając z danego produktu.
Gdy zabrudzenia są niewielkie zaczynamy od umycia go wodą dodatkiem odpowiedniego produktu. Możemy do tego użyć mopa lub szczotki, a na koniec spłukać dokładnie wodą z węża ogrodowego.
Jeżeli jednak nasz taras potrzebuje więcej uwagi, będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiednie środki chemiczne oraz myjkę ciśnieniową (jeżeli nie chcesz inwestować w sprzęt możesz ją wypożyczyć) lub bardziej czasochłonną szczotkę nylonową. Postępując zgodnie z instrukcją wybranego produktu wyczyść powierzchnię.
W przypadku gdy zabrudzenia powstały od tłuszczu, sadzy lub smaru rekomendujemy zmywacz do drewna Remmers. Skutecznie poradzi sobie z plamami z oleju i pozostałości lazur, a dzięki swoim cechom biodegradowalnym jest bezpieczny dla środowiska. Możesz go również zastosować do innych powierzchni w swoim domu jak beton, ocynk, PCV/plastik czy też metal.
Co, gdy nasz taras jest zszarzały gdzieniegdzie widnieją resztki starego oleju lub lazury?
W takim przypadku będziemy musieli zacząć od usunięcia resztek powłoki (pomiń ten krok, jeżeli Twój taras tego nie wymaga).
W drugiej kolejności możemy przejść do procesu odszarzania korzystając z Odszarzacz do drewna (Remmersa).
W przypadku silnie zszarzałych powierzchni proces może wymagać powtórzenia.
Po całej operacji czyszczenia włókna drewna mogą pozostać podniesione, a co za tym idzie powodować powstanie drobnych ubytków lub drzazg.
Dlatego polecamy dobrze się przyjrzeć powierzchni po dokładnym wyschnięciu i w razie potrzeby zeszlifować niedoskonałości.
Zacznij od papieru o dużej ziarnistości, a na koniec wygładź papierem drobnoziarnistym.
Teraz Twój taras jest gotowy na nową warstwę powłoki chroniącej (jeżeli tego wymaga).
Ważne jest, aby drewno było dokładnie wyschnięte, dlatego zaleca się odczekanie 48h po czyszczeniu.